» Nauka języków obcych» Metody nauki języków obcych

Szybka nauka języków obcych – metody efektywnej nauki

Zasady powtarzania materiału

Nie wiem czy słyszałeś o wykresie krzywej zapominania. Być może wiesz, że posiadamy dwa podstawowe rodzaje pamięci: pamięć długotrwałą (LTM, Long Term Memory) i krótkotrwałą (STM, Short Term Memory). Zapamiętywanie polega na przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Aby to nastąpiło, informacje albo muszą być zapamiętywane z dużą dawką emocji, z wykorzystaniem mnemotechnik lub przez wielokrotne powtarzanie w określonych odstępach czasu. Opracowano tzw. krzywą zapomina, która pokazuje które momenty są dla pamięci krytyczne i w których należy robić powtórki. Ma to zastosowanie zarówno do nauki słówek języków obcych, jak i każdego innego materiału.

krzywa-zapominania, nauka języków obcych

Najczęściej przyjmuje się, że powtórki powinny być robione po upływie: 10 minut, 1 godziny, 24 godzin, 48 godzin, tygodnia, miesiąca, 6 miesięcy i roku. Po tym okresie, niemal każdy materiał powinien znaleźć się w LTM'ie, pozostając na całe życie :)

optymalne powtórki

Powtarzanie małej ilości materiału jest łatwe, jednak jeśli taka baza danych rozrasta się do tysięcy jednostek informacji, ręczne metody stają się bardzo problematyczne. Na szczęście opracowano doskonałe programy komputerowe do optymalizacji powtórek. Są to programy typu card–flash, które zadają Tobie pytanie (np. zdanie w języku obcym z luką) a Twoim zadaniem jest odpowiedzieć na nie (np. wstawić brakujące słówko) a następnie wystawić sobie ocenę. Na tej podstawie wyznaczane są kolejne powtórki.

Do programów takich należą SuperMemo i FullRecall. Pierwszy z nich, o wiele dłuższej tradycji, wyznacza powtórki na zasadzie wspomnianej wyżej krzywej zapominania/zapamiętywania (czyli wg ustalonego algorytmu matematycznego). Drugi z nich, FullRecall wyznacza powtórki dzięki wbudowanej sztucznej sieci neuronowej (ANN). Jest to o tyle lepsze, że program dopasowuje się do konkretnego użytkownika i powtórki stają się jeszcze lepiej zoptymalizowane. A wiadomo, że każdy z nas różni się i ma nieco inną pamięć.

Powtarzanie nie wielkiej ilości materiału nie jest problemem, jednak gdy Twoja baza osiągnie wielkości rzędu tysięcy jednostek, ręczne powtarzanie staje się niezbyt możliwe... Z pomocą przychodzą tu programy typu card-fash, takie jak SuperMemo czy program FullRecall (bazujący na powtórkach zoptymalizowanych pod względem każdego użytkownika)

Sam od ok. 7 lat używam SuperMemo, a od 3 lat FullRecall (na którym w obecnej chwili bazuję, a SM wykorzystuję tylko do powtarzania starego materiału). Polecam zapoznanie się z tymi programami na stronach twórców.

Ogólne zasady szybkiej i efektywnej nauki poznasz wchodząc tutaj.

Wymowa języka obcego

Czy wiesz jak dzieci uczą się mówić?

W najprostszy sposób – obserwują swoich rodziców, i naśladują ich zachowanie!

Podobnie możesz uczyć się Ty! Nauka obcego akcentu jest łatwa, i wystarczy tylko dobrze przysłuchać się obcokrajowcom, a następnie robić to co oni (czyli w języku NLP – modelować ich).

Łatwym sposobem jest oglądanie zagranicznych filmów (początkowo możesz mieć polskie napisy, potem zmień na obcojęzyczne, a za 3 razem postaraj się zrozumieć bez napisów). Polecam też słuchanie muzyki w języku obcym którego się uczysz, ściągnij do piosenek słowa, słuchaj obcojęzycznych audiobooków, wywiadów, radia (np. do angielskiego używam BBC World, do rosyjsiego Radio Russia). Możesz też ściągnąć z internetu nagrania wraz z tekstami, przygotowane specjalnie dla osób uczących się języków obcych. I przede wszystkim, baw się! Bo jak wiesz, bawiąc się uczysz się najszybciej!


Zrozumienie, słownictwo

Na początku, poznaj 100 najczęściej używanych słówek, następnie rozszerz je o 1000 (1000 słówek z angielskiego, 1000 z niemieckiego, niemiecko-polskie, słówka hiszpańskie). Przykładowo, dla języka angielskiego 100 podstawowych słówek to:

about, after, all, am, an, and, are, as, at, back, be, because, been, big, but, by, came, can, come, could, day, did, do, down, first, for, from, get, go, going, got, had, has, have, he, her, here, him, his, I, if, in, into, is, it, just, like, little, look, made, make, me, more, my, no, not, now, of, off, on, one, only, or, our, out, over, said, saw, see, she, so, some, that, the, their, them, then, there, they, this, to, two, up, very, was, we, well, went, were, what, when, where, which, who, will, with, would, you, your

Zobacz 100 słówek po niemiecku (ang. tłumaczenie), 100 hiszpańskich (ang. tłum.)

Naucz się podstawowych czasowników w języku obcym. Są to: robić, mieć, być, móc, iść, chcieć, brać, dawać, wiedzieć, widzieć, przybyć i mówić. Zobacz tłumaczenie w języku angielskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim .:tutaj:.

Wyjeżdżając np. za granicę w celach turystycznych lub do pracy – poznaj podstawowe rzeczowniki związane z podróżą, z turystyką i pracą.

W nauce słownictwa ważna jest nauka wraz z kontekstem. Jak wiadomo, większość słówek w języku obcym ma wiele znaczeń, więc samo nauczenie się ich znaczenie niewiele się przyda. Ucz się słówek wraz z przykładowymi zdaniami, a nie będziesz mieć problemu z ich zastosowaniem. Pełne zdania znajdziesz w internecie, w książkach i czasopismach, zagranicznych newsletterach oraz specjalnych publikacjach do nauki.


Polecam książki takie jak: Niemieckie słówka, Włoskie słówka czy Angielskie słówka lub zapisz się na kurs np. .:tutaj:.

Naucz się podstawowych form konwersacyjnych i zwrotów. Czytaj artykuły, strony, zasubskrybuj obcojęzyczne newslettery, kanały RSS itd. Poznaj kulturę kraju, którego języka chcesz się uczyć. Z większą chęcią będziesz chciał czytać teksty, które na prawdę Cię interesują, niż na obojętne tematy (takie jak poruszane w książkach do angielskiego...)

Metody nauki słówek

1)Nauka z muzyką – jeśli kochasz muzykę to świetnie! Pobierz z internetu udostępniane za darmo teksty (tzw. lyrics) obcojęzycznych piosenek i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, błyskawicznie nauczysz się używanych tam słówek!

2) Metoda dotykowa – ucząc się nowych słówek (rzeczowniki), weź do ręki każdy przedmiot, obejrzyj dokładnie i wymawiaj słówko. Najlepiej na głos, choć możesz też w myślach. Stwórz skojarzenie kinestetyczne z wyrazem obcym. Metoda polecana dla czuciowców.

3) Zeszyt z listą słówek – polecam zwłaszcza, gdy uczysz się z drugą osobą. Inaczej szkoda czasu. Zapisujesz na liście słówka w języku obcym których się uczysz. Możesz też dodać tłumaczenie. Druga osoba bierze od Ciebie zeszyt i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne tym lepiej. Wymyślajcie historyjki i bawcie się nimi!

4) Karteczki–fiszki – na jednej stronie piszesz słówko w języku obcym, na drugiej tłumaczenie słówka. Karteczki możesz nosić ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie w pracy lub szkole czy nawet w toalecie ;)

5) Mapy słówek – podobnie jak mapy myśli (Buzana), powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka rozrysowujesz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego jako główna gałąź (natura/przyroda) do coraz bardziej szczegółowych (zwierzę => ptak => zimorodek).

6) Metoda Tony'ego Buzana – polega na kojarzeniu słówka w języku obcym dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego historyjkę, im dłuższa i bardziej absurdalna, śmieszna – tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby to był film (ruch!), kolorowym, z głębią, 3–D, dużo akcji, śmiechu, wypełniona dźwiękami.

7) Oprogramowanie – jeżeli używasz codziennie komputera, czy palmtopa – skorzystaj z oprogramowanie do nauki słownictwa. Są to wspominanie programy card-flash, które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko.

Przykładowe programy to Supermemo i FullRecall, które naprawdę polecam bo uważam że są najlepsze na rynku. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo – starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak pełna wersja programu kosztuje grosze jak za swoją wartość).

8) Dialog wewnętrzny – stojąc np. w kolejce w aptece, mów sobie w myślach dialog między Tobą a farmaceutą, oczywiście w języku obcym którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli zabraknie jakiegoś słówka – powiedz po polsku i zapisz go w notatniku, sprawdzając później w domu.

9) Stwórz sobie otoczenie – w miejscu w którym najczęściej przebywasz możesz przyklejać kartki ze słówkami. Korzystaj z obcojęzycznych interfejsów w komputerze, przełącz menu w komórce na obcojęzyczne. Przebywaj tam, gdzie będziesz słyszał obcokrajowców (restauracje, puby)...

10) Pozostałe aktywności zwiększające zapamiętywanie słówek:

  • Twórz karty słownictwa – zapisuj każde usłyszane słówko obce lub frazę wraz z definicją i czymś pomocnym do zapamiętania słowa (obrazek, kolory, ruch)
  • Pisz personalizowane zdania używając nowych słówek, coś co jest związane z Twoją dziedziną życia, coś czym się pasjonujesz!
  • Stwarzaj połączenia pomiędzy nowymi słówkami. Które brzmią lub wyglądają podobnie?
  • Wymyślaj krótkie historyjki, opowiadania używając nowych słówek i wyrażeń których się chcesz nauczyć.
  • Rysuj proste obrazki reprezentujące słówka.
  • Ucz się słówek obcych czytając wartościowe teksty. Możesz zaprenumerować angielskie cytaty, złote myśli wielkich ludzi w orginale :)

GRAMATYKA języka obcego

Jeżeli przygotowujesz się do jakiegoś egzaminu (np FCE, czy na uczelni), to faktycznie trzeba poznać gramatykę. Jednak do nauki w celach komunikacyjnych, to strata czasu. Czy widziałeś małe dziecko (powiedzmy 5-cio letnie), które swobodnie rozmawia z rodzicami czy rówieśnikami? Czy ono zna gramatykę? Wie co to są przyimki dzierżawcze, zna deklinację, koniugację, czy różnicę między stroną bierną a czynną? Odpowiedź brzmi: NIE!

A jednak umie się dogadać z każdym człowiekiem! Jak to robi? Otóż przyswaja te wszystkie formy na poziomie podświadomym, nie mając pojęcia co jak się nazywa.

Tak więc na początku, wystarczy tylko poznać podstawy gramatyki, a reszta w trakcie nauki wejdzie Tobie do głowy automatycznie, na nieświadomym poziomie. Początkowo, warto też nauczyć się najważniejszych czasowników w każdym nowym języku.

Jeśli poznasz je we wszystkich odmianach, Twoja komunikatywność i umiejętność rozumienia z kontekstu znacznie wzrośnie!

Powodzenia!!! Ucz się, bawiąc się przy tym dobrze!!!


Jeszcze więcej technik nauczysz się przychodząc na szkolenie Macieja Wieczorka „Jak błyskawicznie nauczyć się języka obcego”, z którego pochodzi część omawianych technik.

Przejdź do...